Architektura drewna i przytulności

Architektura drewna i przytulności

Drewno to materiał, który tworzy od zawsze naszą rzeczywistość. Wiek XX na jakiś czas odsunął go na rzecz konstrukcji betonowych czy stalowych. Ale drewno ewidentnie powraca jak wszystko, co dobre, praktyczne, piękne i ekologiczne. Ten powrót dokonuje się w mniejszej skali, w postaci mebli i dodatków aranżacyjnych. Ale też w swoim wielkim wymiarze dotyczy architektury. Coraz częściej decydujemy się na domy z drewna, które niekoniecznie mają tylko rustykalny charakter. Nowoczesne projekty domów drewnianych zaskakują swoją awangardową prezentacją. Odsłaniają niezwykłe zalety znanego od wieków materiału.

Domy w konstrukcji szkieletowej

Drewno to surowiec ekologiczny i ekonomiczny. Świadczą o tym domy wznoszone na bazie drewnianych konstrukcji szkieletowych. To budowle energooszczędne, których doskonała termoizolacyjność bierze się właśnie z właściwości użytego materiału. Docenimy je w sezonie grzewczym, kiedy znacznie zaoszczędzimy na ogrzewaniu i na rachunkach. Ciepły wymiar ekologii i naturalności. Rewelacyjnie, prawda?

Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób wybiera tego typu domy, poszukując idealnego miejsca do życia. Dodatkowym atutem takiego budownictwa drewnianego jest sam czas realizacji inwestycji, który wynosi zaledwie kilka miesięcy. W zależności od tego, na jaki stan się zdecydujemy. Dlatego domy w technologii szkieletowej pojawiają się jak grzyby po deszczu także w polskim pejzażu.

Niezaprzeczalna uroda drewna

Współczesna estetyka docenia urodę naturalnych materiałów z drewnem na czele. Dla dzisiejszych projektantów przedmiotów użytkowych czy budowli liczy się nie tylko praktyczny aspekt drewna, ale też jego walor plastyczny. Stąd dużą popularnością cieszą się drewniane motywy dekoracyjne na elewacji czy w postaci okiennic w rustykalnym stylu.

Także elewacja w całości drewniana, akcentująca naturalistyczny charakter budynku, to element wielu współczesnych aranżacji domowo-ogrodowych. Często taki dom z drewna ma swoje przedłużenie w rustykalnym ogrodzie, w którym także znajdziemy motywy z drewna. Jak meble ogrodowe, płoty i płotki, rzeźby ludowe.

#domy drewniane #domy szkieletowe #domy z drewna #nowoczesna architektura

Related Posts

Dom dla małej rodziny

Rewolucja na rynku budowlanym – domy kanadyjskie