Budowa domów szkieletowych – czy to opłacalna inwestycja?

Budowa domów szkieletowych – czy to opłacalna inwestycja?

Spora ilość osób w naszym kraju zastanawia się nad budową własnego domu – pomimo olbrzymich kosztów takiej inwestycji dom jest dla nich uosobieniem większej prywatności, powiększenia przestrzeni życiowej. Budowa domów szkieletowych wydaje się być ciekawą alternatywą dla klasycznych domów murowanych. Co warto o nich wiedzieć?

Moda na domy szkieletowe przywędrowała do nas z Kanady oraz Skandynawii – ten rodzaj domów sprawdził się idealnie w chłodnym klimacie, gdzie nie brakuje budulca dla tego rodzaju konstrukcji. Drewno musi być jednak odpowiednio ciosane i suszone, aby mogło spełnić wyśrubowane normy takich konstrukcji. W Polsce domy szkieletowe znane są od lat 90, jednak narosło wokół nich wiele nieprawdziwych opowieści. Ze względu na brak doświadczonych specjalistów budowano je dawniej niechlujnie, przez co często konieczne były poprawki. Dzisiaj wiemy, że prawidłowo wykonany dom szkieletowy nie wymaga poprawek.

Czy dom w konstrukcji szkieletowej jest drogi?

Wiele osób jest zdania, że skoro dom zbudowany jest wyłącznie z drewna, to musi być drogi. Nic bardziej mylnego – szacuje się, że budowa takiego domu jest tańsza o 30-40% od domów murowanych. To olbrzymia oszczędność, szczególnie dla osób zaciągających spore kredyty pod budowę domu.

Budowa domów szkieletowych – co musimy wiedzieć?

Przygotowując się do budowy domu szkieletowego nie musimy zwracać uwagę na pory roku – ze względu na obecność tylko jednego elementu murowanego (fundamenty) dom taki możemy zbudować w dowolnym momencie, nie przejmując się elementami, które musiałyby wyschnąć.
Ważne jest także to, że projekty domów tego typu zakładają wysoką termoizolację, przez co w przyszłości uda nam się zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Domy szkieletowe dają możliwość prostej rozbudowy – warto mieć to na uwadze.

#domy drewniane #domy kanadyjskie #domy szkieletowe #domy z drewna

Related Posts

Dom dla małej rodziny

Rewolucja na rynku budowlanym – domy kanadyjskie