Budowa krok po kroku

Budowa krok po kroku

Zwykło się twierdzić, że wzniesienie swoich własnych czterech ścian to wieloetapowy proces ciągnący się latami, a załatwianie stosownych pozwoleń, komunikacja z wykonawcą, doglądanie prac i czekanie na efekty wymaga uzbrojenia się w sporą dawkę cierpliwości. W istocie realia wyglądają dużo bardziej optymistycznie.

Wybór projektu

Zanim zaczniesz załatwiać sprawy urzędowe, warto wybrać projekt domu, który będzie najlepiej spełniał Twoje oczekiwania. Nowoczesne rynek oferuje bardzo dużo różnorodnych rozwiązań, wśród których coraz większą popularnością cieszą się domy wznoszone w konstrukcji szkieletowej. Technologia ekologicznego i taniego budowania przywędrowała do nas ze Szwecji, gdzie większość prywatnych inwestycji wykonywana jest w oparciu o standardy budownictwa lekkiego. Co ciekawe, aby postawić wymarzony całoroczny dom kanadyjski czy norweski, nie trzeba wiązać się bankiem kredytem na trzydzieści lat. Szacuje się, że koszt inwestycji w dom z prefabrykatów jest o około 30-40% niższy niż budowa murowanego budynku, a prace nie trwają dłużej niż 4 miesiące.

Papierkowa robota

Zanim prace budowlane ruszą na dobre, konieczne jest załatwienie pozwolenia na budowę. W pierwszej kolejności kierujemy kroki do Wydziału Architektury Urzędu Miasta/Gminy, aby dowiedzieć się, czy miejscowość, w której nabyliśmy działkę, posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, konieczne będzie pozyskanie aktualnego wypisu i zarysu planu miejscowego, aby poznać warunki zabudowy. Jeśli nie, w Wydziale Architektury Urzędu Miasta/Gminy powinniśmy złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, wybrać konkretny projekt budynku, a potem odwiedzić Wydział Geodezji Urzędu Miasta. Na tym etapie powinniśmy posiadać warunki zabudowy.  Następnie zwracamy się do geodety, aby sporządził dla działki mapę sytuacyjno – wysokościową, przeznaczoną do celów projektowych. Następnie kierujemy się do zakładu gazowniczego, energetycznego i wodno – kanalizacyjnego w celu uzyskania warunków technicznych dostawy mediów.  Ponadto, niezbędne jest skompletowanie dokumentów takich jak wyrys z mapy ewidencyjnej gruntu i wypis z rejestru gruntów.

#budowa domu #domy drewniane #domy kanadyjskie #formalności #tanie domy #tanie domy z drewna

Related Posts

Dom dla małej rodziny

Rewolucja na rynku budowlanym – domy kanadyjskie