Dom drewniany czy murowany?

Dom drewniany czy murowany?

Budowa własnych czterech ścian wiąże się z koniecznością podjęcia ważnych decyzji. Jednym z pierwszych dylematów, który pojawia się już na etapie wstępnego planowania, jest wybór odpowiedniej technologii. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się tradycyjne domy o murowanej konstrukcji, jednak obecnie coraz częściej uwagę przykuwa tak zwane budownictwo lekkie. Czy postawienie  na działce domu kanadyjskiego lub norweskiego to dobre posunięcie?

Cegła kontra drewno

Często najważniejszym czynnikiem, który trzyma w ryzach naszą fantazję przy wyborze projektu, są finanse. Wzniesienie murowanej konstrukcji wiąże się dla większości z nas z koniecznością związania się z bankiem kredytem opiewającym na niebotyczne kwoty. Decydując się na murowany dom, należy brać pod uwagę nie tylko wysokie koszty inwestycji, ale również wysokość comiesięcznych opłat za ogrzewanie. Ponadto, przed rozpoczęciem budowy w tradycyjnej technologii należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż od postawienia fundamentów do odebrania kluczy przeważnie mija około dwóch lat.

Nowoczesne domy prefabrykowane są zdecydowanie tańszą alternatywą dla murowanych konstrukcji. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na niski koszt budowy domu szkieletowego – cena projektu i jego realizacji jest o około 30% niższa niż w przypadku domu murowanego. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że domy kanadyjskie czy norweskie są gotowe do zamieszkania już po 3 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych. Betonowy fundament, mocne materiały i przemyślana, dopracowana konstrukcja są niezwykle solidne i przystosowane do każdych warunków pogodowych. Ponadto, projekty nowoczesnych domów szkieletowych wyróżniają się energooszczędnymi rozwiązaniami, dzięki czemu wyświadczamy przysługę zarówno naszemu portfelowi, jak i planecie.


 

#dom całoroczny #dom drewniany #dom kanadyjski #domy szkieletowe

Related Posts

Dom dla małej rodziny

Rewolucja na rynku budowlanym – domy kanadyjskie